Show Results for Ron Halweg on 03/18/16
at Mitchell, SD

All Levels Handicap Results
# 11 Rookie HC (2 cap sorter) Results
# 10 Handicap Results
# 8 Handicap Results
# 6 Handicap Results
# 4 Handicap Results
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 1  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                           Class: All Levels Handicap                       
                       Division: Open All Levels Handicap                   
             Final Sorter Fast Go First Round, Show Date: 03/18/16          
                                                                               
                              Bonus = $0.00                                 
                                                                               
  1st  31 -    Mike DeWitt (406)                                               
  2nd  38 -    Kenny Krebsbach (638)                                           
  3rd  28 -    Isaiah Olson (17377)                                            
  4th  51 -    Mike DeWitt (406)                                               
  5th  27 -    Brian Kruger (17379)                                            
  6th  25 -    Clint Olinger (17857)                                           
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 1  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                           Class: All Levels Handicap                       
                       Division: Open All Levels Handicap                   
              Final Gate Fast Go First Round, Show Date: 03/18/16           
                                                                               
                              Bonus = $0.00                                 
                                                                               
  1st  31 -    Mark Carlson (1483)                                             
  2nd  38 -    David Horn (1321)                                               
  3rd  28 -    Brandon Kruger (15694)                                          
  4th  51 -    Travis Kaiser (123)                                             
  5th  27 -    Kenny Krebsbach (638)                                           
  6th  25 -    Mick Varilek (1771)                                             
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 1  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                           Class: All Levels Handicap                       
                       Division: Open All Levels Handicap                   
                     Final Payout List, Show Date: 03/18/16                 
                                                                               
                Paying to  5 placings, Jackpot = $1760.00                   
                      Teams = 55, Paid Riders = 110                         
                                                                               
  1st  27 -    Brian Kruger (17379)       Won: $299.00, Total: $598.00         
           (P) Kenny Krebsbach (638)      Won: $299.00,                        
       Rounds: 3, Cows: 24, Base: 164.09 - H-Cap (13): 15 = Time: 149.09       
                                                                               
  2nd  51 -    Mike DeWitt (406)          Won: $238.00, Total: $476.00         
           (P) Travis Kaiser (123)        Won: $238.00,                        
       Rounds: 3, Cows: 23, Base: 150.92 - H-Cap (17): 3 = Time: 147.92        
                                                                               
  3rd  31 -    Mike DeWitt (406)          Won: $176.00, Total: $352.00         
           (P) Mark Carlson (1483)        Won: $176.00,                        
       Rounds: 3, Cows: 20, Base: 180.78 - H-Cap (12): 18 = Time: 162.78       
                                                                               
  4th  15 -    Kirk Hawk (4138)           Won: $88.00, Total: $176.00          
           (P) Jeff Schmitz (13490)       Won: $88.00,                         
       Rounds: 3, Cows: 18, Base: 196.71 - H-Cap (9): 27 = Time: 169.71        
                                                                               
  5th  46 -    Mike DeWitt (406)          Won: $79.00, Total: $158.00          
           (P) Steven Nichols (8103)      Won: $79.00,                         
       Rounds: 3, Cows: 18, Base: 183.04 - H-Cap (14): 12 = Time: 171.04       
                                                                               
  6th  21 -    Jason Kriz (19352)                                              
               riding Blues Lil Mate                                           
           (P) Randy Schuchard (22644)                                         
       Rounds: 2, Cows: 12, Base: 127.19 - H-Cap (2): 32 = Time: 95.19         
                                                                               
  7th  43 -    Brandon Kruger (15694)                                          
           (D) Ryan Bodyfield (15439)                                          
       Rounds: 2, Cows: 10, Base: 115.97 - H-Cap (14): 8 = Time: 107.97        
                                                                               
  8th  38 -    Kenny Krebsbach (638)                                           
           (P) David Horn (1321)                                               
       Rounds: 1, Cows: 10, Base: 53.03 - H-Cap (16): 2 = Time: 51.03          
                                                                               
  9th  28 -    Isaiah Olson (17377)                                            
           (P) Brandon Kruger (15694)                                          
       Rounds: 1, Cows: 10, Base: 57.76 - H-Cap (12): 6 = Time: 51.76          
                                                                               
 10th  25 -    Clint Olinger (17857)                                           
           (P) Mick Varilek (1771)                                             
       Rounds: 1, Cows: 10, Base: 67.21 - H-Cap (8): 10 = Time: 57.21          
                                                                               
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 2  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                           Class: All Levels Handicap                       
                       Division: Open All Levels Handicap                   
                     Final Payout List, Show Date: 03/18/16                 
                                                                               
 11th  44 -    Stacy Sullivan (15020)                                          
           (P) Travis Kaiser (123)                                             
       Rounds: 1, Cows: 10, Base: 63.81 - H-Cap (12): 6 = Time: 57.81          
                                                                               
 12th  41 -    James Maus (23651)                                              
           (P) Becky Bock (23428)                                              
       Rounds: 1, Cows: 9, Base: 70.75 - H-Cap (4): 14 = Time: 56.75           
                                                                               
 13th  1 -     Brandon Arndt (968)                                             
           (P) Ryan Bodyfield (15439)                                          
       Rounds: 1, Cows: 9, Base: 68.14 - H-Cap (9): 9 = Time: 59.14            
                                                                               
 14th  20 -    Mike DeWitt (406)                                               
           (D) Mick Varilek (1771)                                             
       Rounds: 1, Cows: 8, Base: 59.30 - H-Cap (13): 5 = Time: 54.30           
                                                                               
 15th  24 -    Steven Nichols (8103)                                           
           (D) Jim Reinert (20800)                                             
       Rounds: 1, Cows: 8, Base: 66.36 - H-Cap (8): 10 = Time: 56.36           
                                                                               
 16th  11 -    Joseph Skibinski (17850)                                        
           (D) David Hardie (75016)                                            
       Rounds: 1, Cows: 8, Base: 71.59 - H-Cap (5): 13 = Time: 58.59           
                                                                               
 17th  13 -    Mike DeWitt (406)                                               
           (P) Kenny Krebsbach (638)                                           
       Rounds: 1, Cows: 8, Base: 62.24 - H-Cap (15): 3 = Time: 59.24           
                                                                               
 18th  42 -    David Hardie (75016)                                            
           (P) Randy Schuchard (22644)                                         
       Rounds: 1, Cows: 7, Base: 64.05 - H-Cap (2): 16 = Time: 48.05           
                                                                               
 19th  30 -    Ryan Bodyfield (15439)                                          
           (P) Joseph Skibinski (17850)                                        
       Rounds: 1, Cows: 7, Base: 61.73 - H-Cap (10): 8 = Time: 53.73           
                                                                               
 20th  18 -    Kenny Krebsbach (638)                                           
           (P) Travis Kaiser (123)                                             
       Rounds: 1, Cows: 7, Base: 60.89 - H-Cap (16): 2 = Time: 58.89           
                                                                               
 21st  9 -     Brandon Arndt (968)                                             
           (P) Jeff Schmitz (13490)                                            
       Rounds: 1, Cows: 6, Base: 66.58 - H-Cap (8): 10 = Time: 56.58           
                                                                               
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 3  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                           Class: All Levels Handicap                       
                       Division: Open All Levels Handicap                   
                     Final Payout List, Show Date: 03/18/16                 
                                                                               
 22nd  22 -    Isaiah Olson (17377)                                            
           (P) Brian Kruger (17379)                                            
       Rounds: 1, Cows: 5, Base: 49.86 - H-Cap (10): 8 = Time: 41.86           
                                                                               
 23rd  48 -    Brandon Arndt (968)                                             
           (P) Brandon Kruger (15694)                                          
       Rounds: 1, Cows: 5, Base: 58.23 - H-Cap (11): 7 = Time: 51.23           
                                                                               
 24th  23 -    Chad Herrboldt (17852)                                          
               riding Sugs Cutter Ote                                          
           (D) Jason Bock (21230)                                              
       Rounds: 1, Cows: 5, Base: 71.54 - H-Cap (6): 12 = Time: 59.54           
                                                                               
 25th  12 -    Daryl Hammerstrom (3693)                                        
           (P) Mick Varilek (1771)                                             
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 55.80 - H-Cap (9): 9 = Time: 46.80            
                                                                               
 26th  8 -     Mark Carlson (1483)                                             
           (P) Travis Kaiser (123)                                             
       Rounds: 1, Cows: 2, Base: 61.27 - H-Cap (13): 5 = Time: 56.27           
                                                                               
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 1  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                      Class: # 11 Rookie HC (2 cap sorter)                  
             Division: Open # 11 Rookie Handicap (2 cap on sorter)          
             Final Sorter Fast Go First Round, Show Date: 03/18/16          
                                                                               
                              Bonus = $0.00                                 
                                                                               
  1st  78 -    Stacey Burnstad (23902)                                         
  2nd  86 -    Melissa Peters (22651)                                          
  3rd  101 -   Suzette Fanning (22645)                                         
  4th  96 -    Mark Sandbulte (22649)                                          
  5th  98 -    Stacey Burnstad (23902)                                         
  6th  89 -    Linda Black (23140)                                             
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 1  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                      Class: # 11 Rookie HC (2 cap sorter)                  
             Division: Open # 11 Rookie Handicap (2 cap on sorter)          
              Final Gate Fast Go First Round, Show Date: 03/18/16           
                                                                               
                              Bonus = $0.00                                 
                                                                               
  1st  78 -    Mike DeWitt (406)                                               
  2nd  86 -    Kenny Krebsbach (638)                                           
  3rd  101 -   Travis Kaiser (123)                                             
  4th  96 -    Mike DeWitt (406)                                               
  5th  98 -    Mick Varilek (1771)                                             
               riding Varilek                                                  
  6th  89 -    Suzette Fanning (22645)                                         
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 1  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                      Class: # 11 Rookie HC (2 cap sorter)                  
             Division: Open # 11 Rookie Handicap (2 cap on sorter)          
              Final Sorter Individual Results, Show Date: 03/18/16          
                                                                               
                Paying to  6 placings, Jackpot = $1287.50                   
                      Teams = 103, Paid Riders = 206                        
                                                                               
  1st  23 -    Melissa Peters (22651)     Won: $412.00, Total: $412.00         
       Rounds: 3, Cows: 18, Base: 127.90 - H-Cap (4): 21 = Time: 106.90        
                                                                               
  2nd  93 -    Will Kennedy (17647)       Won: $309.00, Total: $309.00         
       Rounds: 3, Cows: 18, Base: 172.91 - H-Cap (9): 6 = Time: 166.91         
                                                                               
  3rd  78 -    Stacey Burnstad (23902)    Won: $219.00, Total: $219.00         
       Rounds: 3, Cows: 17, Base: 171.76 - H-Cap (10): 3 = Time: 168.76        
                                                                               
  4th  101 -   Suzette Fanning (22645)    Won: $129.00, Total: $129.00         
       Rounds: 3, Cows: 16, Base: 153.13 - H-Cap (11): 0 = Time: 153.13        
                                                                               
  5th  89 -    Linda Black (23140)        Won: $116.00, Total: $116.00         
       Rounds: 3, Cows: 12, Base: 152.08 - H-Cap (4): 21 = Time: 131.08        
                                                                               
  6th  98 -    Stacey Burnstad (23902)    Won: $103.00, Total: $103.00         
       Rounds: 2, Cows: 12, Base: 119.78 - H-Cap (7): 8 = Time: 111.78         
                                                                               
  7th  96 -    Mark Sandbulte (22649)                                          
       Rounds: 2, Cows: 11, Base: 113.82 - H-Cap (9): 4 = Time: 109.82         
                                                                               
  8th  94 -    Randy Schuchard (22644)                                         
       Rounds: 2, Cows: 9, Base: 119.67 - H-Cap (5): 12 = Time: 107.67         
                                                                               
  9th  105 -   Sara Dubbelde (22657)                                           
       Rounds: 2, Cows: 8, Base: 94.95 - H-Cap (7): 8 = Time: 86.95            
                                                                               
 10th  31 -    Denny Fanning (22646)                                           
       Rounds: 2, Cows: 8, Base: 121.58 - H-Cap (6): 10 = Time: 111.58         
                                                                               
 11th  34 -    Tori Braaten (75051)                                            
       Rounds: 2, Cows: 7, Base: 117.82 - H-Cap (10): 2 = Time: 115.82         
                                                                               
 12th  44 -    Natalie Hieronimus (22652)                                      
       Rounds: 2, Cows: 6, Base: 133.31 - H-Cap (3): 16 = Time: 117.31         
                                                                               
 13th  86 -    Melissa Peters (22651)                                          
       Rounds: 1, Cows: 10, Base: 62.45 - H-Cap (8): 3 = Time: 59.45           
                                                                               
 14th  84 -    Kasi Bodyfield (19052)                                          
       Rounds: 1, Cows: 6, Base: 50.17 - H-Cap (10): 1 = Time: 49.17           
                                                                               
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 2  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                      Class: # 11 Rookie HC (2 cap sorter)                  
             Division: Open # 11 Rookie Handicap (2 cap on sorter)          
              Final Sorter Individual Results, Show Date: 03/18/16          
                                                                               
 15th  103 -   Jay Reurink (22658)                                             
               riding Reurink                                                  
       Rounds: 1, Cows: 5, Base: 55.94 - H-Cap (4): 7 = Time: 48.94            
                                                                               
 16th  33 -    Seth VanKekerix (75044)                                         
       Rounds: 1, Cows: 5, Base: 61.91 - H-Cap (2): 9 = Time: 52.91            
                                                                               
 17th  60 -    Shaelee Dewitt (20577)                                          
       Rounds: 1, Cows: 5, Base: 56.92 - H-Cap (10): 1 = Time: 55.92           
                                                                               
 18th  16 -    Melissa Peters (22651)                                          
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 51.07 - H-Cap (9): 2 = Time: 49.07            
                                                                               
 19th  62 -    Kasi Bodyfield (19052)                                          
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 57.55 - H-Cap (8): 3 = Time: 54.55            
                                                                               
 20th  90 -    Barbara Hammerstrom (17858)                                     
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 62.35 - H-Cap (5): 6 = Time: 56.35            
                                                                               
 21st  17 -    Jason Kriz (19352)                                              
               riding Blues Lil Mate                                           
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 63.66 - H-Cap (5): 6 = Time: 57.66            
                                                                               
 22nd  46 -    Suzette Fanning (22645)                                         
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 64.77 - H-Cap (4): 7 = Time: 57.77            
                                                                               
 23rd  28 -    Jeremy Pumper (21982)                                           
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 61.76 - H-Cap (9): 2 = Time: 59.76            
                                                                               
 24th  1 -     Glenn Hieronimus (75037)                                        
       Rounds: 1, Cows: 3, Base: 33.00 - H-Cap (4): 7 = Time: 26.00            
                                                                               
 25th  49 -    Clint Javers (20918)                                            
       Rounds: 1, Cows: 3, Base: 54.16 - H-Cap (2): 9 = Time: 45.16            
                                                                               
 26th  51 -    Natalie Hieronimus (22652)                                      
       Rounds: 1, Cows: 2, Base: 60.66 - H-Cap (5): 6 = Time: 54.66            
                                                                               
 27th  74 -    Kevin DeGier (23297)                                            
       Rounds: 1, Cows: 1, Base: 13.91 - H-Cap (3): 8 = Time: 5.91             
                                                                               
Scratch (Refund) 14 Virtual Rider and Linda Black                              
Scratch (Refund) 54 Virtual Rider and Sara Dubbelde                            
Scratch (Refund) 68 Virtual Rider and Glenn Hieronimus                         
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 3  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                      Class: # 11 Rookie HC (2 cap sorter)                  
             Division: Open # 11 Rookie Handicap (2 cap on sorter)          
              Final Sorter Individual Results, Show Date: 03/18/16          
                                                                               
Scratch (Refund) 63 Virtual Rider and Seth VanKekerix                          
Scratch (Refund) 88 Virtual Rider and Randy Schuchard                          
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 1  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                      Class: # 11 Rookie HC (2 cap sorter)                  
             Division: Open # 11 Rookie Handicap (2 cap on sorter)          
               Final Gate Individual Results, Show Date: 03/18/16           
                                                                               
                 Paying to  6 placings, Jackpot = $927.00                   
                      Teams = 103, Paid Riders = 206                        
                                                                               
  1st  23 -    Clint Olinger (17857)      Won: $297.00,                        
       Rounds: 3, Cows: 18, Base: 127.90 - H-Cap (4): 21 = Time: 106.90        
                                                                               
  2nd  93 -    Kenny Krebsbach (638)      Won: $222.00,                        
       Rounds: 3, Cows: 18, Base: 172.91 - H-Cap (9): 6 = Time: 166.91         
                                                                               
  3rd  78 -    Mike DeWitt (406)          Won: $158.00,                        
       Rounds: 3, Cows: 17, Base: 171.76 - H-Cap (10): 3 = Time: 168.76        
                                                                               
  4th  101 -   Travis Kaiser (123)        Won: $93.00,                         
       Rounds: 3, Cows: 16, Base: 153.13 - H-Cap (11): 0 = Time: 153.13        
                                                                               
  5th  89 -    Suzette Fanning (22645)    Won: $83.00,                         
       Rounds: 3, Cows: 12, Base: 152.08 - H-Cap (4): 21 = Time: 131.08        
                                                                               
  6th  98 -    Mick Varilek (1771)        Won: $74.00,                         
               riding Varilek                                                  
       Rounds: 2, Cows: 12, Base: 119.78 - H-Cap (7): 8 = Time: 111.78         
                                                                               
  7th  96 -    Mike DeWitt (406)                                               
       Rounds: 2, Cows: 11, Base: 113.82 - H-Cap (9): 4 = Time: 109.82         
                                                                               
  8th  94 -    Daryl Hammerstrom (3693)                                        
       Rounds: 2, Cows: 9, Base: 119.67 - H-Cap (5): 12 = Time: 107.67         
                                                                               
  9th  105 -   Ryan Bodyfield (15439)                                          
       Rounds: 2, Cows: 8, Base: 94.95 - H-Cap (7): 8 = Time: 86.95            
                                                                               
 10th  31 -    Mark Ensminger (18312)                                          
       Rounds: 2, Cows: 8, Base: 121.58 - H-Cap (6): 10 = Time: 111.58         
                                                                               
 11th  34 -    David Horn (1321)                                               
       Rounds: 2, Cows: 7, Base: 117.82 - H-Cap (10): 2 = Time: 115.82         
                                                                               
 12th  44 -    Barbara Hammerstrom (17858)                                     
       Rounds: 2, Cows: 6, Base: 133.31 - H-Cap (3): 16 = Time: 117.31         
                                                                               
 13th  86 -    Kenny Krebsbach (638)                                           
       Rounds: 1, Cows: 10, Base: 62.45 - H-Cap (8): 3 = Time: 59.45           
                                                                               
 14th  84 -    Brandon Kruger (15694)                                          
       Rounds: 1, Cows: 6, Base: 50.17 - H-Cap (10): 1 = Time: 49.17           
                                                                               
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 2  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                      Class: # 11 Rookie HC (2 cap sorter)                  
             Division: Open # 11 Rookie Handicap (2 cap on sorter)          
               Final Gate Individual Results, Show Date: 03/18/16           
                                                                               
 15th  103 -   Eric Sandbulte (22110)                                          
       Rounds: 1, Cows: 5, Base: 55.94 - H-Cap (4): 7 = Time: 48.94            
                                                                               
 16th  33 -    Mark Sandbulte (22649)                                          
       Rounds: 1, Cows: 5, Base: 61.91 - H-Cap (2): 9 = Time: 52.91            
                                                                               
 17th  60 -    Mike DeWitt (406)                                               
       Rounds: 1, Cows: 5, Base: 56.92 - H-Cap (10): 1 = Time: 55.92           
                                                                               
 18th  16 -    Brandon Kruger (15694)                                          
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 51.07 - H-Cap (9): 2 = Time: 49.07            
                                                                               
 19th  62 -    Ryan Bodyfield (15439)                                          
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 57.55 - H-Cap (8): 3 = Time: 54.55            
                                                                               
 20th  90 -    Clint Olinger (17857)                                           
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 62.35 - H-Cap (5): 6 = Time: 56.35            
                                                                               
 21st  17 -    Joseph Skibinski (17850)                                        
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 63.66 - H-Cap (5): 6 = Time: 57.66            
                                                                               
 22nd  46 -    Brenda Bengston (20487)                                         
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 64.77 - H-Cap (4): 7 = Time: 57.77            
                                                                               
 23rd  28 -    Kenny Krebsbach (638)                                           
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 61.76 - H-Cap (9): 2 = Time: 59.76            
                                                                               
 24th  1 -     Clint Olinger (17857)                                           
       Rounds: 1, Cows: 3, Base: 33.00 - H-Cap (4): 7 = Time: 26.00            
                                                                               
 25th  49 -    Vern Dubbelde (22650)                                           
       Rounds: 1, Cows: 3, Base: 54.16 - H-Cap (2): 9 = Time: 45.16            
                                                                               
 26th  51 -    Mark Carlson (1483)                                             
       Rounds: 1, Cows: 2, Base: 60.66 - H-Cap (5): 6 = Time: 54.66            
                                                                               
 27th  74 -    Becky Bock (23428)                                              
       Rounds: 1, Cows: 1, Base: 13.91 - H-Cap (3): 8 = Time: 5.91             
                                                                               
Scratch (Refund) 14 Virtual Rider and Linda Black                              
Scratch (Refund) 54 Virtual Rider and Sara Dubbelde                            
Scratch (Refund) 68 Virtual Rider and Glenn Hieronimus                         
Scratch (Refund) 63 Virtual Rider and Seth VanKekerix                          
Scratch (Refund) 88 Virtual Rider and Randy Schuchard                          
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 1  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                              Class: # 10 Handicap                          
                          Division: Open # 10 Handicap                      
                     Final Payout List, Show Date: 03/18/16                 
                                                                               
                Paying to  5 placings, Jackpot = $1376.00                   
                       Teams = 43, Paid Riders = 86                         
                                                                               
  1st  33 -    Steven Nichols (8103)      Won: $234.00, Total: $468.00         
           (D) Clint Olinger (17857)      Won: $234.00,                        
       Rounds: 2, Cows: 15, Base: 106.03 - H-Cap (9): 2 = Time: 104.03         
                                                                               
  2nd  21 -    Eric Sandbulte (22110)     Won: $186.00, Total: $372.00         
           (P) Joseph Skibinski (17850)   Won: $186.00,                        
       Rounds: 2, Cows: 14, Base: 109.57 - H-Cap (7): 6 = Time: 103.57         
                                                                               
  3rd  39 -    Ryan Bodyfield (15439)     Won: $138.00, Total: $276.00         
           (P) Breck Kruger (15695)       Won: $138.00,                        
       Rounds: 2, Cows: 13, Base: 93.34 - H-Cap (10): 0 = Time: 93.34          
                                                                               
  4th  1 -     Travis Freiheit (519)      Won: $69.00, Total: $138.00          
           (P) Steve Freiheit (168)       Won: $69.00,                         
       Rounds: 1, Cows: 10, Base: 53.47 - H-Cap (9): 1 = Time: 52.47           
                                                                               
  5th  35 -    Joseph Skibinski (17850)   Won: $62.00, Total: $124.00          
           (P) Ryan Bodyfield (15439)     Won: $62.00,                         
       Rounds: 1, Cows: 10, Base: 58.36 - H-Cap (10): 0 = Time: 58.36          
                                                                               
  6th  23 -    Mike DeWitt (406)                                               
           (P) Stacey Burnstad (23902)                                         
       Rounds: 1, Cows: 10, Base: 58.87 - H-Cap (10): 0 = Time: 58.87          
                                                                               
  7th  3 -     Eric Sandbulte (22110)                                          
           (D) Kirk Hawk (4138)                                                
               riding Hawk                                                     
       Rounds: 1, Cows: 9, Base: 60.28 - H-Cap (7): 3 = Time: 57.28            
                                                                               
  8th  17 -    Daryl Hammerstrom (3693)                                        
           (P) Lisa Horn (1322)                                                
       Rounds: 1, Cows: 8, Base: 58.13 - H-Cap (10): 0 = Time: 58.13           
                                                                               
  9th  19 -    Travis Freiheit (519)                                           
           (P) Wesly Freiheit (1660)                                           
       Rounds: 1, Cows: 8, Base: 61.40 - H-Cap (8): 2 = Time: 59.40            
                                                                               
 10th  43 -    Stacey Burnstad (23902)                                         
           (P) Steven Nichols (8103)                                           
       Rounds: 1, Cows: 7, Base: 51.81 - H-Cap (8): 2 = Time: 49.81            
                                                                               
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 2  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                              Class: # 10 Handicap                          
                          Division: Open # 10 Handicap                      
                     Final Payout List, Show Date: 03/18/16                 
                                                                               
 11th  29 -    Mick Varilek (1771)                                             
           (P) Daryl Hammerstrom (3693)                                        
       Rounds: 1, Cows: 7, Base: 55.93 - H-Cap (9): 1 = Time: 54.93            
                                                                               
 12th  2 -     Mark Carlson (1483)                                             
           (P) Brian Kruger (17379)                                            
       Rounds: 1, Cows: 7, Base: 59.44 - H-Cap (10): 0 = Time: 59.44           
                                                                               
 13th  34 -    Brian Kruger (17379)                                            
           (D) Daryl Hammerstrom (3693)                                        
       Rounds: 1, Cows: 6, Base: 55.59 - H-Cap (10): 0 = Time: 55.59           
                                                                               
 14th  37 -    Stacy Sullivan (15020)                                          
           (P) Lisa Horn (1322)                                                
       Rounds: 1, Cows: 5, Base: 57.21 - H-Cap (9): 1 = Time: 56.21            
                                                                               
 15th  9 -     Joseph Skibinski (17850)                                        
           (D) Stacey Burnstad (23902)                                         
       Rounds: 1, Cows: 5, Base: 61.56 - H-Cap (6): 4 = Time: 57.56            
                                                                               
 16th  27 -    Lisa Horn (1322)                                                
           (P) Breck Kruger (15695)                                            
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 36.20 - H-Cap (10): 0 = Time: 36.20           
                                                                               
 17th  28 -    Mike DeWitt (406)                                               
           (D) Shaelee Dewitt (20577)                                          
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 47.42 - H-Cap (10): 0 = Time: 47.42           
                                                                               
 18th  31 -    Steve Freiheit (168)                                            
           (P) Wesly Freiheit (1660)                                           
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 60.96 - H-Cap (9): 1 = Time: 59.96            
                                                                               
 19th  10 -    Daryl Hammerstrom (3693)                                        
           (P) Clint Olinger (17857)                                           
       Rounds: 1, Cows: 3, Base: 48.16 - H-Cap (7): 3 = Time: 45.16            
                                                                               
 20th  32 -    Lisa Horn (1322)                                                
           (D) Travis Freiheit (519)                                           
       Rounds: 1, Cows: 3, Base: 47.48 - H-Cap (10): 0 = Time: 47.48           
                                                                               
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 1  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                              Class: # 8 Handicap                           
                          Division: Open # 8 Handicap                       
             Final Sorter Fast Go First Round, Show Date: 03/18/16          
                                                                               
                              Bonus = $0.00                                 
                                                                               
  1st  13 -    Breck Kruger (15695)                                            
  2nd  57 -    Steven Nichols (8103)                                           
  3rd  63 -    Linda Black (23140)                                             
  4th  1 -     Jeff Schmitz (13490)                                            
  5th  62 -    Breck Kruger (15695)                                            
  6th  6 -     Travis Freiheit (519)                                           
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 1  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                              Class: # 8 Handicap                           
                          Division: Open # 8 Handicap                       
              Final Gate Fast Go First Round, Show Date: 03/18/16           
                                                                               
                              Bonus = $0.00                                 
                                                                               
  1st  13 -    Mark Carlson (1483)                                             
  2nd  57 -    Jim Reinert (20800)                                             
  3rd  63 -    Ryan Bodyfield (15439)                                          
  4th  1 -     Dustin Lueck (20275)                                            
  5th  62 -    Travis Freiheit (519)                                           
  6th  6 -     Mark Carlson (1483)                                             
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 1  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                              Class: # 8 Handicap                           
                          Division: Open # 8 Handicap                       
                     Final Payout List, Show Date: 03/18/16                 
                                                                               
                Paying to  5 placings, Jackpot = $2048.00                   
                      Teams = 64, Paid Riders = 128                         
                                                                               
  1st  6 -     Travis Freiheit (519)      Won: $348.00, Total: $696.00         
           (P) Mark Carlson (1483)        Won: $348.00,                        
       Rounds: 3, Cows: 16, Base: 174.28 - H-Cap (8): 0 = Time: 174.28         
                                                                               
  2nd  13 -    Breck Kruger (15695)       Won: $276.00, Total: $552.00         
           (P) Mark Carlson (1483)        Won: $276.00,                        
       Rounds: 3, Cows: 15, Base: 152.39 - H-Cap (8): 0 = Time: 152.39         
                                                                               
  3rd  28 -    Mark Ensminger (18312)     Won: $205.00, Total: $410.00         
           (D) Stacey Burnstad (23902)    Won: $205.00,                        
       Rounds: 3, Cows: 12, Base: 174.34 - H-Cap (6): 6 = Time: 168.34         
                                                                               
  4th  19 -    Joseph Skibinski (17850)   Won: $102.00, Total: $204.00         
           (P) Daryl Hammerstrom (3693)   Won: $102.00,                        
       Rounds: 3, Cows: 11, Base: 128.53 - H-Cap (8): 0 = Time: 128.53         
                                                                               
  5th  21 -    Becky Bock (23428)         Won: $92.00, Total: $184.00          
           (P) James Maus (23651)         Won: $92.00,                         
       Rounds: 3, Cows: 10, Base: 158.98 - H-Cap (4): 12 = Time: 146.98        
                                                                               
  6th  14 -    Isaiah Olson (17377)                                            
           (D) Natalie Hieronimus (22652)                                      
       Rounds: 2, Cows: 11, Base: 117.02 - H-Cap (5): 6 = Time: 111.02         
                                                                               
  7th  57 -    Steven Nichols (8103)                                           
           (P) Jim Reinert (20800)                                             
       Rounds: 2, Cows: 10, Base: 84.03 - H-Cap (8): 0 = Time: 84.03           
                                                                               
  8th  63 -    Linda Black (23140)                                             
           (P) Ryan Bodyfield (15439)                                          
       Rounds: 1, Cows: 7, Base: 57.50 - H-Cap (8): 0 = Time: 57.50            
                                                                               
  9th  1 -     Jeff Schmitz (13490)                                            
           (P) Dustin Lueck (20275)                                            
       Rounds: 1, Cows: 6, Base: 48.60 - H-Cap (8): 0 = Time: 48.60            
                                                                               
 10th  62 -    Breck Kruger (15695)                                            
           (D) Travis Freiheit (519)                                           
       Rounds: 1, Cows: 6, Base: 52.39 - H-Cap (8): 0 = Time: 52.39            
                                                                               
 11th  56 -    Isaiah Olson (17377)                                            
           (P) Travis Freiheit (519)                                           
       Rounds: 1, Cows: 6, Base: 60.00 - H-Cap (8): 0 = Time: 60.00            
                                                                               
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 2  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                              Class: # 8 Handicap                           
                          Division: Open # 8 Handicap                       
                     Final Payout List, Show Date: 03/18/16                 
                                                                               
 12th  61 -    Mark Ensminger (18312)                                          
           (P) Chad Herrboldt (17852)                                          
               riding Sugs Cutter Ote                                          
       Rounds: 1, Cows: 5, Base: 46.72 - H-Cap (7): 1 = Time: 45.72            
                                                                               
 13th  44 -    Kirk Hawk (4138)                                                
           (D) Becky Bock (23428)                                              
       Rounds: 1, Cows: 5, Base: 50.70 - H-Cap (6): 2 = Time: 48.70            
                                                                               
 14th  60 -    Mark Carlson (1483)                                             
           (D) Natalie Hieronimus (22652)                                      
       Rounds: 1, Cows: 5, Base: 57.70 - H-Cap (5): 3 = Time: 54.70            
                                                                               
 15th  18 -    Ryan Bodyfield (15439)                                          
           (P) Kasi Bodyfield (19052)                                          
       Rounds: 1, Cows: 5, Base: 57.52 - H-Cap (8): 0 = Time: 57.52            
                                                                               
 16th  7 -     Natalie Hieronimus (22652)                                      
           (P) Melissa Peters (22651)                                          
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 46.32 - H-Cap (2): 6 = Time: 40.32            
                                                                               
 17th  25 -    Stacy Sullivan (15020)                                          
           (P) Mark Carlson (1483)                                             
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 53.53 - H-Cap (7): 1 = Time: 52.53            
                                                                               
 18th  8 -     Kirk Hawk (4138)                                                
           (P) James Maus (23651)                                              
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 55.88 - H-Cap (6): 2 = Time: 53.88            
                                                                               
 19th  64 -    Daryl Hammerstrom (3693)                                        
           (D) Jim Reinert (20800)                                             
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 61.11 - H-Cap (6): 2 = Time: 59.11            
                                                                               
 20th  30 -    Kasi Bodyfield (19052)                                          
           (D) Natalie Hieronimus (22652)                                      
       Rounds: 1, Cows: 3, Base: 38.73 - H-Cap (3): 5 = Time: 33.73            
                                                                               
 21st  27 -    Joseph Skibinski (17850)                                        
           (D) Glenn Hieronimus (75037)                                        
       Rounds: 1, Cows: 3, Base: 45.11 - H-Cap (5): 3 = Time: 42.11            
                                                                               
 22nd  29 -    Steve Skibinski (17848)                                         
           (D) Eric Sandbulte (22110)                                          
       Rounds: 1, Cows: 3, Base: 50.47 - H-Cap (7): 1 = Time: 49.47            
                                                                               
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 3  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                              Class: # 8 Handicap                           
                          Division: Open # 8 Handicap                       
                     Final Payout List, Show Date: 03/18/16                 
                                                                               
 23rd  24 -    Breck Kruger (15695)                                            
           (D) Chad Herrboldt (17852)                                          
               riding Sugs Cutter Ote                                          
       Rounds: 1, Cows: 3, Base: 57.96 - H-Cap (7): 1 = Time: 56.96            
                                                                               
 24th  41 -    Randy Schuchard (22644)                                         
           (P) David Hardie (75016)                                            
       Rounds: 1, Cows: 2, Base: 58.58 - H-Cap (2): 6 = Time: 52.58            
                                                                               
 25th  26 -    Cindy Schmitz (13491)                                           
           (D) David Hardie (75016)                                            
       Rounds: 1, Cows: 2, Base: 57.12 - H-Cap (4): 4 = Time: 53.12            
                                                                               
 26th  48 -    Steven Nichols (8103)                                           
           (D) Jason Kriz (19352)                                              
               riding Blues Lil Mate                                           
       Rounds: 1, Cows: 2, Base: 54.40 - H-Cap (7): 1 = Time: 53.40            
                                                                               
 27th  2 -     Clint Olinger (17857)                                           
           (P) Joseph Skibinski (17850)                                        
       Rounds: 1, Cows: 2, Base: 60.39 - H-Cap (7): 1 = Time: 59.39            
                                                                               
 28th  3 -     Mark Ensminger (18312)                                          
           (P) Linda Black (23140)                                             
       Rounds: 1, Cows: 1, Base: 33.97 - H-Cap (6): 2 = Time: 31.97            
                                                                               
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 1  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                              Class: # 6 Handicap                           
                          Division: Open # 6 Handicap                       
             Final Sorter Fast Go First Round, Show Date: 03/18/16          
                                                                               
                              Bonus = $0.00                                 
                                                                               
  1st  80 -    Shaelee Dewitt (20577)                                          
  2nd  7 -     Dustin Lueck (20275)                                            
  3rd  1 -     Kasi Bodyfield (19052)                                          
  4th  77 -    Vern Dubbelde (22650)                                           
  5th  21 -    Kasi Bodyfield (19052)                                          
  6th  37 -    Seth VanKekerix (75044)                                         
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 1  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                              Class: # 6 Handicap                           
                          Division: Open # 6 Handicap                       
              Final Gate Fast Go First Round, Show Date: 03/18/16           
                                                                               
                              Bonus = $0.00                                 
                                                                               
  1st  80 -    Sara Dubbelde (22657)                                           
  2nd  7 -     Cindy Schmitz (13491)                                           
  3rd  1 -     Blair Wittnebel (22640)                                         
  4th  77 -    Joseph Skibinski (17850)                                        
  5th  21 -    Breck Kruger (15695)                                            
  6th  37 -    Mark Sandbulte (22649)                                          
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 1  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                              Class: # 6 Handicap                           
                          Division: Open # 6 Handicap                       
                     Final Payout List, Show Date: 03/18/16                 
                                                                               
                Paying to  5 placings, Jackpot = $2405.70                   
                      Teams = 81, Paid Riders = 162                         
                                                                               
  1st  7 -     Dustin Lueck (20275)       Won: $409.00, Total: $818.00         
           (P) Cindy Schmitz (13491)      Won: $409.00,                        
       Rounds: 3, Cows: 18, Base: 167.08 - H-Cap (6): 0 = Time: 167.08         
                                                                               
  2nd  8 -     Clint Olinger (17857)      Won: $325.00, Total: $650.00         
           (P) Tracie Hammerstrom (75046  Won: $325.00,                        
       Rounds: 3, Cows: 17, Base: 171.90 - H-Cap (4): 6 = Time: 165.90         
                                                                               
  3rd  36 -    Suzette Fanning (22645)    Won: $241.00, Total: $482.00         
           (P) Linda Black (23140)        Won: $241.00,                        
       Rounds: 3, Cows: 12, Base: 135.99 - H-Cap (4): 6 = Time: 129.99         
                                                                               
  4th  1 -     Kasi Bodyfield (19052)     Won: $120.00, Total: $240.00         
           (D) Blair Wittnebel (22640)    Won: $120.00,                        
       Rounds: 2, Cows: 13, Base: 115.46 - H-Cap (4): 4 = Time: 111.46         
                                                                               
  5th  80 -    Shaelee Dewitt (20577)     Won: $108.00, Total: $216.00         
           (D) Sara Dubbelde (22657)      Won: $108.00,                        
       Rounds: 2, Cows: 13, Base: 119.36 - H-Cap (3): 6 = Time: 113.36         
                                                                               
  6th  79 -    Breck Kruger (15695)                                            
           (D) Suzette Fanning (22645)                                         
       Rounds: 2, Cows: 13, Base: 118.62 - H-Cap (6): 0 = Time: 118.62         
                                                                               
  7th  81 -    Dustin Lueck (20275)                                            
           (P) Brandon Arndt (968)                                             
       Rounds: 2, Cows: 12, Base: 109.15 - H-Cap (6): 0 = Time: 109.15         
                                                                               
  8th  68 -    Denny Fanning (22646)                                           
           (P) Chad Herrboldt (17852)                                          
               riding Sugs Cutter Ote                                          
       Rounds: 2, Cows: 12, Base: 112.27 - H-Cap (5): 2 = Time: 110.27         
                                                                               
  9th  37 -    Seth VanKekerix (75044)                                         
           (P) Mark Sandbulte (22649)                                          
       Rounds: 2, Cows: 11, Base: 109.92 - H-Cap (2): 8 = Time: 101.92         
                                                                               
 10th  51 -    Jason Bock (21230)                                              
           (P) Cindy Schmitz (13491)                                           
       Rounds: 2, Cows: 10, Base: 106.55 - H-Cap (6): 0 = Time: 106.55         
                                                                               
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 2  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                              Class: # 6 Handicap                           
                          Division: Open # 6 Handicap                       
                     Final Payout List, Show Date: 03/18/16                 
                                                                               
 11th  34 -    Steve Skibinski (17848)                                         
           (P) Will Kennedy (17647)                                            
       Rounds: 2, Cows: 10, Base: 109.52 - H-Cap (6): 0 = Time: 109.52         
                                                                               
 12th  28 -    Chad Herrboldt (17852)                                          
               riding Sugs Cutter Ote                                          
           (P) Jason Kriz (19352)                                              
               riding Blues Lil Mate                                           
       Rounds: 2, Cows: 8, Base: 115.40 - H-Cap (4): 4 = Time: 111.40          
                                                                               
 13th  63 -    David Hardie (75016)                                            
           (P) Blair Wittnebel (22640)                                         
       Rounds: 2, Cows: 7, Base: 110.63 - H-Cap (3): 6 = Time: 104.63          
                                                                               
 14th  76 -    Daryl Hammerstrom (3693)                                        
           (P) Tracie Hammerstrom (75046)                                      
       Rounds: 2, Cows: 4, Base: 67.20 - H-Cap (5): 2 = Time: 65.20            
                                                                               
 15th  77 -    Vern Dubbelde (22650)                                           
           (P) Joseph Skibinski (17850)                                        
       Rounds: 1, Cows: 6, Base: 56.98 - H-Cap (5): 1 = Time: 55.98            
                                                                               
 16th  21 -    Kasi Bodyfield (19052)                                          
           (P) Breck Kruger (15695)                                            
       Rounds: 1, Cows: 6, Base: 58.19 - H-Cap (6): 0 = Time: 58.19            
                                                                               
 17th  30 -    Breck Kruger (15695)                                            
           (P) Shaelee Dewitt (20577)                                          
       Rounds: 1, Cows: 5, Base: 59.36 - H-Cap (6): 0 = Time: 59.36            
                                                                               
 18th  38 -    Clint Olinger (17857)                                           
           (P) Natalie Hieronimus (22652)                                      
       Rounds: 1, Cows: 4, Base: 59.26 - H-Cap (4): 2 = Time: 57.26            
                                                                               
 19th  54 -    Breck Kruger (15695)                                            
           (P) Tasha Keltgen (21980)                                           
       Rounds: 1, Cows: 3, Base: 48.58 - H-Cap (6): 0 = Time: 48.58            
                                                                               
 20th  65 -    Joseph Skibinski (17850)                                        
           (D) Seth VanKekerix (75044)                                         
       Rounds: 1, Cows: 2, Base: 47.62 - H-Cap (5): 1 = Time: 46.62            
                                                                               
 21st  61 -    Barbara Hammerstrom (17858)                                     
               riding Hammerstrom                                              
           (D) David Hardie (75016)                                            
               riding Hardie                                                   
       Rounds: 1, Cows: 1, Base: 19.99 - H-Cap (3): 3 = Time: 16.99            
                                                                               
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 1  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                              Class: # 4 Handicap                           
                        Division: Open # 4 Non-Handicap                     
             Final Sorter Fast Go First Round, Show Date: 03/18/16          
                                                                               
                              Bonus = $0.00                                 
                                                                               
  1st  4 -     Mark Sandbulte (22649)                                          
  2nd  52 -    Brenda Bengston (20487)                                         
  3rd  2 -     Barbara Hammerstrom (17858)                                     
               riding Hammerstrom                                              
  4th  30 -    Kerry Horn (3697)                                               
  5th  46 -    David Hardie (75016)                                            
  6th  56 -    Chad Herrboldt (17852)                                          
               riding Sugs Cutter Ote                                          
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 1  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                              Class: # 4 Handicap                           
                        Division: Open # 4 Non-Handicap                     
              Final Gate Fast Go First Round, Show Date: 03/18/16           
                                                                               
                              Bonus = $0.00                                 
                                                                               
  1st  4 -     Kerry Horn (3697)                                               
  2nd  52 -    Jeremy Pumper (21982)                                           
  3rd  2 -     Becky Bock (23428)                                              
               riding Bock                                                     
  4th  30 -    Seth VanKekerix (75044)                                         
  5th  46 -    Randy Schuchard (22644)                                         
  6th  56 -    Jason Kriz (19352)                                              
               riding Blues Lil Mate                                           
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 1  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                              Class: # 4 Handicap                           
                        Division: Open # 4 Non-Handicap                     
                     Final Payout List, Show Date: 03/18/16                 
                                                                               
                Paying to  5 placings, Jackpot = $1740.00                   
                      Teams = 58, Paid Riders = 116                         
                                                                               
  1st  4 -     Mark Sandbulte (22649)     Won: $296.00, Total: $592.00         
           (P) Kerry Horn (3697)          Won: $296.00,                        
       Rounds: 3, Cows: 9, Base: 119.54 - H-Cap (4): 0 = Time: 119.54          
                                                                               
  2nd  54 -    Kevin DeGier (23297)       Won: $235.00, Total: $470.00         
           (P) Becky Bock (23428)         Won: $235.00,                        
       Rounds: 3, Cows: 9, Base: 124.52 - H-Cap (3): 0 = Time: 124.52          
                                                                               
  3rd  30 -    Kerry Horn (3697)          Won: $174.00, Total: $348.00         
           (D) Seth VanKekerix (75044)    Won: $174.00,                        
       Rounds: 3, Cows: 9, Base: 126.54 - H-Cap (4): 0 = Time: 126.54          
                                                                               
  4th  56 -    Chad Herrboldt (17852)     Won: $87.00, Total: $174.00          
               riding Sugs Cutter Ote                                          
           (P) Jason Kriz (19352)         Won: $87.00,                         
               riding Blues Lil Mate                                           
       Rounds: 3, Cows: 7, Base: 142.57 - H-Cap (4): 0 = Time: 142.57          
                                                                               
  5th  50 -    Merle Stevens (75047)      Won: $78.00, Total: $156.00          
           (P) Clint Olinger (17857)      Won: $78.00,                         
       Rounds: 3, Cows: 4, Base: 75.04 - H-Cap (4): 0 = Time: 75.04            
                                                                               
  6th  2 -     Barbara Hammerstrom (17858)                                     
               riding Hammerstrom                                              
           (D) Becky Bock (23428)                                              
               riding Bock                                                     
       Rounds: 2, Cows: 8, Base: 103.62 - H-Cap (4): 0 = Time: 103.62          
                                                                               
  7th  58 -    Will Kennedy (17647)                                            
           (P) Chris Hopper (8043)                                             
       Rounds: 2, Cows: 7, Base: 103.44 - H-Cap (4): 0 = Time: 103.44          
                                                                               
  8th  52 -    Brenda Bengston (20487)                                         
           (P) Jeremy Pumper (21982)                                           
       Rounds: 2, Cows: 7, Base: 104.86 - H-Cap (4): 0 = Time: 104.86          
                                                                               
  9th  46 -    David Hardie (75016)                                            
           (P) Randy Schuchard (22644)                                         
       Rounds: 2, Cows: 6, Base: 100.29 - H-Cap (2): 0 = Time: 100.29          
                                                                               
 10th  44 -    Chris Hopper (8043)                                             
           (P) Phil Iverson (9701)                                             
       Rounds: 2, Cows: 5, Base: 69.87 - H-Cap (3): 0 = Time: 69.87            
                                                                               
                                                                               
Time: 4:03 PM              RSNC Software, Version 4.0                  Page 2  
                        Copyright (C) 2009-2013 by RSNC                        
                              Producer: Ron Halweg                             
                        Contact: Ron Halweg 605-996-1185                       
                     Arena: WH Lyons Fairgrounds, Sioux Fa                     
                              Class: # 4 Handicap                           
                        Division: Open # 4 Non-Handicap                     
                     Final Payout List, Show Date: 03/18/16                 
                                                                               
 11th  36 -    Denny Fanning (22646)                                           
           (P) Suzette Fanning (22645)                                         
       Rounds: 1, Cows: 3, Base: 58.15 - H-Cap (4): 0 = Time: 58.15